1,000-Watt Over-the-Range Microwave - 1.7 cu. ft - UMV1170LS
Key Features
1.7 cu. ft. capacity with 1,000-watt cooking power
2-Speed, 300 CFM motor class
Add 30 Seconds Option
10 Power Levels
Description
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
1.7 cu. ft. capacity with 1,000-watt cooking power
1,000 watts of power in 1.7 cu. ft. capacity allows you to cook dishes of various sizes with ease, so they're hot and ready to eat when you are.
2-Speed, 300 CFM motor class
Helps remove smoke, odor and moisture from any meal with 2-Speed, 300 CFM motor class hood venting to help keep your kitchen clean.
Add 30 Seconds Option
Quickly set the microwave timer to 30 seconds or add it to already in-progress cooking time with the touch of a button.
10 Power Levels
Select from 10 power levels to ensure your meal comes out just how you like it or to follow a specific recipe’s instructions.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No, No |
| CEC Listed | Yes |
| Prop 65 | Yes |
| UL | Yes |
Exterior Details
| Cabinet Color | Stainless |
| Door Opening Direction | Left |
Dimensions
| Capacity | 1.7 cu. ft. |
| Depth Closed Excluding Handles | 15-1/2 in |
| Depth Excluding Doors | 14-1/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 39-3/8 in |
| Depth | 15-1/2 in |
| Gross Weight | 69-3/5 lbs |
| Height | 17-1/8 in |
| Interior Depth | 14 in |
| Interior Height | 9-1/2 in |
| Interior Width | 21-1/8 in |
| Net Weight | 50 lbs |
| Width | 30 in |
Controls
| Control Location | Right |
| Control Type | Electronic Touch |
| Convenience Cooking Controls | Yes |
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Beverage, Control Lock, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Defrost, End of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Frozen Entree, Frozen Vegetable, Off/Cancel, Popcorn, Reheat, Soup, T |
| Number of Convenience Control Pads | 15 |
| Number of Keypads | 23 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 1 |
| Number of Vent Speeds | 2 |
| One Touch Cooking | No |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Beverage, Control Lock, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Defrost, End of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Frozen Entree, Frozen Vegetable, Off/Cancel, Popcorn, Reheat, Soup, T |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 300 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Duct Type | Rectangular |
| Fan Speed Indicator | Yes |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Ventilation Type | Updraft |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Details
| Blower Type | Centrifugal |
| Cavity Finish | Powder Coat |
| Clock | Yes |
| Door Opening Direction | Left |
| Door Release | Push Button |
| Grill | No |
| Microwave Interior Light | Incandescent |
| Microwave Type | Over-the-Range |
| Turntable | Recessed |
| Turntable Diameter Size | 12 in |
Microwave Details
| Door Release | Push Button |
| Sensor Cooking | No |
Oven Cavity Details
| Convection | No |
| Cooking Power | 1,000 w |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
| Watts | 1 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Amana Appliances in Portland . White House.













