Universal 36" Telescopic Downdraft System - UVD6361SPSS
Current Rebates
Key Features
500 CFM Exhaust Fan
Adjustable Fan Speed
Kitchen Exhaust Fan Filters
Aluminum Mesh Filters
Hidden Design
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
500 CFM Exhaust Fan
Efficiently remove smoke, grease, odors and moisture from the air thanks to a downdraft kitchen exhaust vent with a 500-CFM venting system
Adjustable Fan Speed
Adjust your ventilation with the turn of a knob thanks to a kitchen exhaust fan that can be set to any speed between 0-500 CFM, depending on what you're cooking
Kitchen Exhaust Fan Filters
Minimize clean-up and prevent unpleasant kitchen odor with a removable grease filter that helps cut down on scrubbing
Aluminum Mesh Filters
Cut down on clean up thanks to mesh filters that are quick and easy to remove and are completely dishwasher safe
Hidden Design
Streamline the look of your kitchen with a downdraft range vent that raises over the cooktop surface when needed and then retracts when not in use
Specifications
FEATURES
| Control Type | Rotary-Mechanical |
| Cover Plate | Stainless Steel |
| Downdraft Exhaust (CFM) | 500 |
| Exhaust Options | Downdraft |
| Exhaust Options | 3-1/4" x 10" Rectangular Duct |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| Fan Speed Control | Variable |
| Optional Blower Mount Capabilities | Yes |
| Product Type | Telescopic Downdraft |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| Removable Grease Filter(s) | Mesh |
| Telescopic Assembly | Stainless Steel |
| Max CFM | 500 |
| CFM/ Sones Rating | 500/11.0 |
| Blower Type | Internal |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 73 lb |
| Cabinet Width | 36 in |
| Net Weight | 69 lb |
| Overall Depth | 7 in |
| Overall Height | 7 in |
| Overall Width | 36 in |
| Telescoping Height | 7 in |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 4.0 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60Hz ; 4.0A |
| Hertz | 60 |
| Watts | 375 |
ACCESSORIES
| Duct Extension | 100 ft. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in Portland . White House.













