$657.80
Was$735.90Save $78.10 (11%)
- WVU57UC6FS
$657.80
Was$735.90Save $78.10 (11%)
Key Features
Full-width grease filters
LED Task Lighting
Boost Function
Tap Touch Controls
Powerful 3-speed fan
FIT System
Flexible ventilation options
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
Full-width grease filters
Make cleanup easy with full-width grease filters that help keep the kitchen clean of unwanted grease and odors.
LED Task Lighting
LED lighting designed to last longer than standard incandescent light bulbs.
Boost Function
Get an extra boost of suction to quickly vent smoke and odors for 10 minutes.
Tap Touch Controls
Tap Touch controls are as easy to use as they are to clean.
Powerful 3-speed fan
Three fan speeds provide the right amount of ventilation for every meal you prepare.
FIT System
The FIT system eliminates measuring, cutting and trim for a perfect fit every time.
Flexible ventilation options
A convertible design lets you install almost anywhere. When external ventilation isn’t an option, the hood’s fan will recirculate air through filters that capture grease and cooking odors to help keep the kitchen clean.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.61 ft³ |
| Total of Cubes | 2.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 32.48 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 32.48 lbs. |
Ventilation Details
| Auto Function | No |
| Blower Motor | N/A |
| CFM Motor Class | 350 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Type | Rectangular & Circular |
| Night Light | No |
| Night Light Type | N/A |
| Task Light Type | LED |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Exhaust Vent Location | Rear, Top |
| Lighting Control Type | Knob |
| Number of Night Light Settings | 0 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Lighting | Yes |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Dials |
Details
| Hood Type | Under Cabinet |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Certifications
| Star K Certified | Yes |
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 35.94 in. |
| Height | 6.38 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 28 lbs. |
| Gross Weight | 28 lbs |
| Net Weight | 21.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24 in. |
| Shipping Height | 10 in. |
| Shipping Length | 24.69 in. |
| Shipping Weight | 68 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 68 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Common Size | 36 in |
Refinements
| Features | FIT System, LED Lighting |
Capacity
| Volume | 5.556 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Portland . White House.























