$1,758.90
30" Commercial Style Hood - UBW30YIEWSS
$1,758.90
Current Rebates
Key Features
Flexible Installation Options
610 CFM Ventilation Blower Motor
Whisper-Quiet Operation with QuietBoost™
Optimized LED Lighting
Versatile 4-Speed Fan Control
Smart Connectivity via Built-In WiFi
Easy Filter Maintenance
Advanced Baffle Filter Technology
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
Flexible Installation Options
The choice is yours - traditional vertical venting for a classic kitchen appeal or a sleek, horizontal orientation for a modern "floating" look without the need for a duct cover
610 CFM Ventilation Blower Motor
Experience powerful ventilation that effortlessly sweeps away smoke, grease, odors, and moisture
Whisper-Quiet Operation with QuietBoost™
Enjoy noticeably quieter cooking environments, thanks to our QuietBoost™ technology while still maintaining powerful ventilation efficiency.
Optimized LED Lighting
Engage in precise culinary creations under the glow of integrated LED lights, offering a luminous, energy-efficient view of your cooktop area
Versatile 4-Speed Fan Control
The four adjustable fan speeds provides powerful ventilation that adapts to every cooking method, from simmering sauces to searing steaks
Smart Connectivity via Built-In WiFi
This smart range hood connects to your phone, allowing you to adjust vent speeds and lighting effortlessly, anytime, anywhere.
Easy Filter Maintenance
Ensure consistently clean kitchen air with an easily removable and washable grease filter, designed for hassle-free upkeep
Advanced Baffle Filter Technology
Experience a significant upgrade in air filtration with sophisticated baffle filters that capture more grease while requiring less maintenance than traditional filters
Specifications
FEATURES
| Fan Speed Control | 4-Speed |
| Cooktop Lighting | LED |
| WiFi Connect | Built-In |
| Max CFM | 610 |
| Ducting | Vertical - 8" Round Ducting |
| Light Controls | Off/High/Night |
| Filter Cleaning | Dishwasher Safe |
| CFM/ Sones Rating | 440/9.0 (Boost Speed) - Vertical Venting |
| Exhaust Options | Vented to Outside |
| Product Type | Designer Hood |
| Control Features | Chef Connect |
| Control Type | Push-Button |
| Baffle Stainless Steel Filters | 3 |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Location | Hidden |
| Blower Type | Internal |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
| CFM/ Sones Rating | 400/8.5 (Boost Speed) - Horizontal Venting |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Control Type | Backlit |
| Cooktop Lighting | 2 |
| Exhaust Options | Recirculating |
| CFM/ Sones Rating | 100/3.0 (Working Speed) |
| Ducting | Horizontal - 8" x 12" Rectangular Ducting |
APPEARANCE
| Blower / Light Switch Color | Stainless |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 50 lb |
| Overall Depth | 21 in |
| Approximate Shipping Weight | 65 lb |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Width | 30 in |
POWER / RATINGS
| Hertz | 60 |
| Amp Rating at 120V | 3.9 |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | WB34X30519 - Recirculation Kit |
| Optional Accessories | CX12DC9SPSS - 12' High Ceiling Duct Cover Kit |
| Optional Accessories | CX8DC9SPSS - 8' High Ceiling Duct Cover Kit |
| Optional Accessories | CX10DC9SPSS - 10' High Ceiling Duct Cover Kit |
| Optional Accessories | UXCF91 - Charcoal Filter |
| Optional Accessories | JXS50SS - Cabinet Spacer |
| Optional Accessories | UXBDA812 - Back Damper (8"x12") |
| Optional Accessories | JXHC1 - Power Cord |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Convertible |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Portland . White House.




















