Stainless Interior Dishwasher with Hidden Controls and Recessed Handle - GDWT106VBB
Key Features
Recessed handle
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
Steam PreWash
Auto wash cycle
Natural convection heated dry option
52 dBA sound level
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Description
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
Recessed handle
Provides unique look with the flexibility to install the dishwasher in corners adjacent to cabinets
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Auto wash cycle
Cycle automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
Natural convection heated dry option
A drying element effectively dries dishes reducing the need to towel dry after unloading
52 dBA sound level
Nearly silent two-pump system cleans dirty dishes without disruption
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Pearlescent gray deep-tiered rack with ball-tip tines and Stem Safe
Long-lasting, durable racks resist rust and secure dishes
4 cycles / 5 options
Allows you to select the combination that best fits your dish load
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 14 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Upper Rack | Removable |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with 2 Stem Safe - Upper |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Sanitize (NSF Certified) |
| Control Type | Top Controls |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Cycles | Auto |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | CircuClean Pump |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Water Filtration System | 100% |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 675/825 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Black |
| Handle Design | Recessed |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 52 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Bitumen |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Portland . White House.

















