$330.00
One Button Dishwasher With Plastic Interior - HDF310PGRBB
$330.00
Key Features
Water Leak Sensor
Reliable Performance
One Button Cycle
Completely Washed and Dry Dishes
Hard Food Disposer
Heavy-Duty/Everyday Wash Cycles
60 dBA Dishwasher
Durable Design
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
Water Leak Sensor
This dishwasher features Active Flood Protect, which prevents potential overflows for greater peace of mind. It works by using a water leak detector to sense when water is too high, pumping it out until a safe level is reached.
Reliable Performance
American made, this dishwasher is durable, long-lasting and dependable. Its consistent performance will give you totally clean and dry dishes with every cycle
One Button Cycle
This easy-to-use dishwasher has a one button cycle, so there’s never confusion about which cycle you’re using.
Completely Washed and Dry Dishes
This dishwasher has thorough wash and dry cycles, so you’ll always unload clean and dry dishes
Hard Food Disposer
The Piranha lets you use your dishwasher without pre-rinsing. Its stainless steel impellers rotate at 3,600 RPM to pulverize food particles and an anti-jamming design make sure wash arms stay unclogged.
Heavy-Duty/Everyday Wash Cycles
Activate a heavy-duty wash cycle with Dry Boost technology for the dirtiest loads by pressing the wash button twice, or activate an everyday cycle for normal loads by pressing the wash button once
60 dBA Dishwasher
This quiet dishwasher provides a powerful clean without unwanted noise or disturbances. A status light on the door lets you know when it's running.
Durable Design
This low-maintenance dishwasher is easy to install and designed to last, so you can enjoy peace of mind.
Upper & Lower Racks
This dishwasher has a top rack and a bottom rack, so you can load dishes however you want.
Large Capacity
This large capacity dishwasher has enough space for 12 place settings and large dishware, making cleanup easy after large gatherings.
Silverware Basket
A removable silverware basket makes it easy to load and unload utensils
Sleek, Modern Look
The exterior appearance of this dishwasher looks great in any kitchen.
Flush Installation
Cabinet-depth flush installation ensures your dishwasher blends in with the design of your kitchen without sacrificing space for dishes inside
Top or Side Mount Installation Brackets
Easily mount the dishwasher under your countertop or to the side of your cabinets using installation brackets for any type of countertop
Built-Up Floor Capable
This dishwasher has adjustable heights, making it easy to install over built-up floors.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.38 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 55 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.38 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 95 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.86 lbs. |
| Total of Cubes | 11.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.86 lbs. |
Features
| Control Type | 1 Touchpad, Front Controls, Fully Integrated Inlaid Electronic Buttons |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Product Type | Built-In |
| Wifi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Dispenser | Detergent, Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Style | Built-In Front Control |
| Number Of Cycles | 2 |
| Wash System | 2-Level |
| Number Of Options | 2 |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator, Last Cycle Memory |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Number Of Place Settings | 12 |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket |
| Tub Type | Tall Tub |
| Upper Rack | Standard |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Active Flood Protection | Active Flood Protect |
| Dishwasher Cycles | Everyday Wash, Heavy Duty Wash |
| Latch | Center Pull |
| Rack Color | Silver |
| Wash System Features | Active Flood Protect, Automatic HotStart, Automatic Temperature Control, Fill Level Pressure Sensor, Piranha™ Hard Food Disposer with removable filter |
| Tub And Door Liner | Gray Plastic |
| Wash Arms | Lower, Middle |
Appearance
| Door Style | Flat Door |
| Handle | Integrated |
| Installation | Built-Up Floor Capable, Side Installation or Top Installation Included |
| Color Appearance | Black |
| Handle Color | Black |
| Door Appearance | Full-length flat door |
Economical / Quiet
| Quiet Package | 60 dBA |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 33 3/8 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
| Approximate Shipping Weight | 65 lb |
| Net Weight | 55 lb |
| Depth Without Handle | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Depth With Door Open | 27 1/2 in |
| Height W/legs Extended - Maximum Height | 34 5/8 in |
| Height W/ Legs Retracted - Minimum Height | 33 3/8 in |
| Overall Depth With Handle | 24 in |
| Cutout Width (in) | 24 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Cutout Height (in) | 33 1/2 |
Power / Ratings
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.6 A |
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Watts | 792 |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Hertz | 60 |
| Energy Consumption (kwh/year) | 307 |
Claims & Certifications
| 307 | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in Portland . White House.
































