Convertible/Portable Dishwasher - GLC4100NWW
Key Features
Electronic controls
6-level towerless wash system
Candlelight woodgrain laminate top
2/4-hour Delay Start
100% triple water filtration
One piece silverware basket with cell covers
Piranha™ hard food disposer
Description
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
Electronic controls
Simple controls are designed to be easy-to-read and easy-to-use
6-level towerless wash system
Quietly powers dishes clean with less water and energy
Candlelight woodgrain laminate top
Attractive surface provides a durable work area
2/4-hour Delay Start
Makes it easier than ever to wash dishes at any hour, washing dishes even when the family's asleep
100% triple water filtration
Three filters keep water and dishes clean
One piece silverware basket with cell covers
Provides additional room for washing measuring spoons, silverware and other utensils
Piranha™ hard food disposer
This disposal grinds food into tiny particles that are easily washed away
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 27 in |
| Net Weight | 131 lb |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Overall Height | 36 3/8 in |
| Overall Width | 24 7/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24.88 in. |
| Height | 36.38 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 131 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.88 in. |
| Shipping Height | 41.38 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 171 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 171 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 175.76 lbs. |
| Total of Cubes | 14.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 175.76 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Deluxe |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Upper Rack | Flat |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | 3 |
| Number of Options | 5 |
| Style | Portable |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4 Hr. |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Side Color | White |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Decorative Laminate Wood Top | Light Wood Grain |
| Door Style | Full-Length Flat Door |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF575 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF525W |
| Conversion Kit | WD35X10351 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 57 dBA |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Portland . White House.


















