Convertible/Portable Dishwasher - GLC5604VBB
Key Features
Woodgrain laminate top
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
Steam PreWash
Clean sensor
Natural convection heated dry option
57 dBA sound level
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Description
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
Woodgrain laminate top
Creates a durable, attractive surface
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Clean sensor
A highly sensitive laser continually monitors the soil level and temperature in every cycle, adjusting water and cycle times as needed for the optimal cleaning results
Natural convection heated dry option
A drying element effectively dries dishes reducing the need to towel dry after unloading
57 dBA sound level
Motor runs quietly to keep kitchen peaceful
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Pearlescent gray deep-tiered rack with Stem Safe
Long-lasting, durable racks resist rust and secure dishes
Lower rack fold-down tines
Flexible loading options handle today's dishes and cookware of all shapes and sizes
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
Flexible racks
Hold today's dishes and up to 16-place settings
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 27 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 131 lb |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Overall Height | 36 3/8 in |
| Overall Width | 24 1/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24.25 in. |
| Height | 36.38 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 131 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.25 in. |
| Shipping Height | 41.38 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 171 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 171 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 171.34 lbs. |
| Total of Cubes | 13.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 171.34 lbs. |
FEATURES
| Wash System | Towerless |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Deluxe |
| Tub Type | Tall Tub |
| Number of Place Settings | 14 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves with Stem Safe |
| Upper Rack | Removable |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 5 |
| Style | Portable |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Sanitize (NSF Certified) |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 8 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 675/825 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Decorative Laminate Wood Top | Light Wood Grain |
| Door Style | Full-Length Flat Door |
| Color Appearance | Black |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 57 dBA |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
ACCESSORIES
| Conversion Kit | WD35X10351 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Portland . White House.













