Standard Range Hood - JN327XAD
Standard Range Hood
Model: JN327XAD


Standard Range Hood
Model: JN327XAD
Key Features
Non-vented
Variable speed fan control
Cooktop light
Removable grease filter
Round ducting
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
Non-vented
Effectively filters smoke and vapors through the hoods filtration system
Variable speed fan control
The powerful variable speed exhaust system effectively pulls smoke and vapors out of the kitchen
Cooktop light
Provides light to illuminate cooking surface below hood
Removable grease filter
Durable filters can be removed for easy cleaning and maintenance
Round ducting
Hood is designed to fit standard round duct work
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 17.5 in. |
| Weight | 15 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 22.5 in. |
| Shipping Weight | 55 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 55 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
| Total of Cubes | 1.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.69 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Control | 2-Speed |
| Cooktop Lighting | 1 |
| Filter Size (sq. in.) | 90 |
| Removable Grease Filter(s) | Disposable 1-Piece Filter |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 15 lb |
| Approximate Shipping Weight | 18 lb |
| Overall Depth | 17 1/2 in |
| Overall Height | 5 1/2 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 2.5 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Yes |
| Venting Type | Recirculating |
APPEARANCE
| Color Appearance | Almond |
Where to Buy GE Appliances in Portland . White House.











