$162.80
Was$185.90Save $23.10 (12%)
- UXT4030ADB
$162.80
Was$185.90Save $23.10 (12%)
Key Features
Grease filter
Hidden Vent
Powerful 2-speed fan
Incandescent Lighting
FIT system
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
Grease filter
The grease filter helps trap unwanted grease and helps remove odors.
Hidden Vent
Powerful 2-speed fan
Two fan speeds provide the right amount of ventilation for every meal you prepare.
Incandescent Lighting
Incandescent lighting makes it easy to see what you’re cooking with bulbs that are inexpensive to replace.
FIT system
The FIT system helps reduce measuring, cutting and trim so that your hood is a perfect fit every time.
Specifications
Details
| Blower Type | Axial |
| Hood Type | Under-the-Cabinet |
| Material | Painted Steel |
Ventilation Details
| BTU Threshold | 40 K |
| CFM Motor Class | 140 |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter |
| Lighting Control Type | Rocker Switch |
| Number of Task Light Settings | 2 |
| Task Light Type | Incandescent |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Recirculating |
Controls
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 2 |
Refinements
| Features | FIT System |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| Star K Certified | Yes |
| UL | Yes |
Capacity
| Volume | 2.637 Cu.Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 4.31 in. |
| Length | 18.63 in. |
| Weight | 17 lbs. |
| Net Weight | 14 lbs |
| Gross Weight | 17 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 7 in. |
| Shipping Length | 23.63 in. |
| Shipping Weight | 57 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 57 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.29 lbs. |
| Total of Cubes | 1.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.29 lbs. |
Other
| Common Size | 30 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Portland . White House.


















