$877.80
Was$1,208.90Save $331.10 (27%)
Ge® Energy Star® 7.8 Cu. Ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer With Sanitize Cycle - GFD55ESSNWW
Ge® Energy Star® 7.8 Cu. Ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer With Sanitize Cycle
Model: GFD55ESSNWW






































Ge® Energy Star® 7.8 Cu. Ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer With Sanitize Cycle
Model: GFD55ESSNWW
$877.80
Was$1,208.90Save $331.10 (27%)
Current Rebates
Key Features
WiFi powered by SmartHQ™
Quick Dry
Sanitize Cycle
Wrinkle Care
Sensor Dry
Damp Alert
Vent Sensor
4 Way Venting
Description
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
WiFi powered by SmartHQ™
Stay in control from anywhere. Use the SmartHQ™ app to start, stop, and monitor your laundry while receiving real-time updates and notifications.
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go.
Sanitize Cycle
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria.
Wrinkle Care
Prevents wrinkles by extending the tumble without heat.
Sensor Dry
Prevent over-drying and protect your clothing thanks to innovative dual thermistor technology, that continually monitors temperature and moisture.
Damp Alert
Signals when delicate clothes reach the ideal dampness level for ironing or final air drying.
Vent Sensor
Provides alerts when a restriction is detected in your dryer vent.
4 Way Venting
Our dryer venting system offers four-way venting options. Our easy to install GFA28DSVN kit (sold separately) ensures a perfect fit in any home.
Reversible Door
Easily reverse your washer and dryer door for superior installation flexibility.
ENERGY STAR qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings.
32-In Depth
Fits into more homes, with no additional installation space required.
EcoDry
This energy-saving setting reduces drying temperatures on select cycles without sacrificing performance.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 142 lb |
| Net Weight | 132 lb |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 132 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 172 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 172 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Drum Type | Aluminized Drum |
| Front Serviceable | Yes |
| Pedestal | Optional |
| Fuel Type | Electric |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 10 |
| Product Type | Stackable |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Heat Selections | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Additional Cycles | EcoDry |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Control Type | Power On/Off |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryness Levels | Dry |
| Timed Dry | Less Time - |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Additional Dryer Features | ecoDry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Additional Cycles | Small Load |
| Dryer Cycles | Towels |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Timed Dry | Presets (10,20,40,60,90) |
| Control Type | Start/Pause |
| Dryer Control Features | Remote Start |
| Additional Cycles | My Settings |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Delay Dry - up to 24 hours |
| Additional Dryer Features | LED Interior Light |
| Additional Dryer Features | Vent Sensing |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | LED Display |
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Dryer Control Features | My Settings |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Perm Press |
| Dryer Cycles | Dewrinkle |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Product Type | Front Load Matching |
| Timed Dry | 120 Minutes |
| Timed Dry | More Time + |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru |
| Handle Color | White |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | White |
| Trim/Accents | Chrome/White Knob |
| Installation | True32 Closet Depth |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Door Style | Reversible Door |
| Installation | Power Cord Not Included |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
POWER / RATINGS
| Watts | 5600 |
| Hertz | 60 |
| Volts/Watts/Amps | 120V/240V,5600W,24A,60Hz or 120V/208V,4400W,22A,60Hz |
| Electrical Requirements | 120V/240V ; 60Hz ; 24A |
ACCESSORIES
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE02X29449 |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728SNWW (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528SNWW (Sold Separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Up to 90 feet |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Portland . White House.










