7.1 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer - VCM7SMWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.1 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: VCM7SMWW

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.1 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: VCM7SMWW
Description
Front drain makes defrosting quick and effortless.Compartmentalize and organize food storage.33 1/4 H x 37 W x 21 5/8 D
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Freezer Capacity | 7.14 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 7.10 cu ft |
FEATURES
| Bulk Storage Basket | (1) Slide-Out, Wire |
| Defrost Type | Manual |
| Defrost Water Drain | Yes |
| Ice Scraper | Yes |
| Power "ON" Light | Yes |
| Product Type | Chest |
| Refrigerant Type | R-600A - HFC-Free Refrigerant |
| Temperature Control | Adjustable |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Handle | Recessed |
| Handle Color | White |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 85 lb |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Height w/Lid Open | 52 1/8 in |
| Net Weight | 77 lb |
| Overall Depth | 21 5/8 in |
| Overall Height | 33 1/4 in |
| Overall Width | 37 in |
| Side Air Clearances | 3 in |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 115V;60Hz;1.7A |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ECONOMICAL / QUIET
| Insulation (Cabinet & Lid) | Foam |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Cabinet Liner | Textured Aluminum |
Where to Buy GE Appliances in Portland . White House.









