Crosley 7.1 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer - VCM7SMWW
Crosley 7.1 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: VCM7SMWW

Crosley 7.1 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: VCM7SMWW
Key Features
"Power On" indicator light
Easy-access defrost drain
Removable basket
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
"Power On" indicator light
Indicator light allows the user to know the freezer is operating at a glance
Easy-access defrost drain
Front drain makes defrosting quick and effortless
Removable basket
Compartmentalize and organize food storage
Certifications
CUL
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 21.625 in |
| Overall Width | 37 in |
| Overall Height | 33.25 in |
| Net Weight | 77 lb |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Height w/Lid Open | 52.125 in |
| Approximate Shipping Weight | 85 lb |
Other
| Side Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 77 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 42 in. |
| Shipping Height | 38.25 in. |
| Shipping Length | 26.63 in. |
| Shipping Weight | 85 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 85 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.1 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.14 cu ft |
FEATURES
| Power "ON" Light | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A - HFC-Free Refrigerant |
| Defrost Type | Manual |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (1) Slide-Out, Wire |
| Defrost Water Drain | Yes |
| Ice Scraper | Yes |
| Product Type | Chest |
APPEARANCE
| Handle | Recessed |
| Handle Color | White |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Insulation (Cabinet & Lid) | Foam |
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Textured Aluminum |
FILTER
| App Filter - Defrost Type | Manual |
| App Filter - Capacity | Freezer Less than 14 cu. ft. |
| App Filter - Product Type | Freezer Chest |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 115V;60Hz;1.7A |
Where to Buy Crosley Appliances in Portland . White House.










