$1,141.80
Was$1,587.30Save $445.50 (28%)
20 cu. ft. Upright Freezer with Temperature Alarm - WZF79R20DW
$1,141.80
Was$1,587.30Save $445.50 (28%)
Key Features
LED Interior Lighting
Optional Ice Maker Kit
Fast Freeze
Electronic Temperature Control
Temperature Alarm
Frost-Free Defrost
Optional Icemaker
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
LED Interior Lighting
LED interior lighting is longer-lasting and uses less energy than incandescent lighting. Plus, it casts a bright light on the contents of your refrigerator so food looks as it should.
Optional Ice Maker Kit
Forget the ice trays. With the optional icemaker available on all Amana® top-freezer refrigerators, you can enjoy cold, refreshing beverages like smoothies and iced tea.
Fast Freeze
The Fast Freeze Option helps you chill large amounts of food fast at just the push of a button. How it works: This option freezes large amounts of food fast, by driving freezer temps 10 degrees colder than the lowest setting.
Electronic Temperature Control
Convenient, up-front electronic temperature controls let you choose the ideal temperature for whatever frozen foods you're storing.
Temperature Alarm
A temperature alarm notifies you when the freezer's temperature rises to help you monitor the ideal environment for your frozen foods.
Frost-Free Defrost
Frost-free defrost automatically prevents frost build-up, so you'll never have to empty the freezer for a manual defrost again.
Optional Icemaker
An optional icemaker makes sure there is plenty of ice on hand.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 37.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 465.04 lbs. |
| Total of Cubes | 37.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 465.04 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 34.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 423.24 lbs. |
| Total of Cubes | 34.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 423.24 lbs. |
Exterior Details
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | Right |
| Door Style | Contour |
| Handle Material | Plastic |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
Controls
| Control Location | Interior |
| Control Type | Electronic |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| Temperature Monitor Alarm | Yes |
| Temperature Range | 15.8 F to -15.3 F (-9.3 C to -26.3C) |
Freezer Details
| Defrost Drain | No |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Fast Freeze Setting | Yes |
| Freezer Door Bins | 1 Fixed Full-Width Gallon, 1 Fixed Ice Cream Compartment, 2 Adjustable Half-Width, Pizza Pocket |
| Freezer Door Lock | Yes |
| Freezer Handle Type | Reach Through Handle |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 4 |
| Freezer On Indicator Light | No |
| Freezer Shelves | 4 Adjustable Full Width Wire |
| Freezer Type | Upright |
Details
| Basket Description | 1 Deep Wire Basket, 1 Shallow Wire Basket |
| Freezer Type | Upright |
| Ice Maker Compatible | Yes |
Refinements
| Features | Electronic Temperature Controls, Fast Freeze, Frost-Free Defrost, LED Lighting, Key Lock, Temperature Alarm |
Certifications
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 33.25 in. |
| Height | 66.75 in. |
| Length | 29.13 in. |
| Weight | 197 lbs. |
| Depth Closed Excluding Handles | 29-1/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 30 in |
| Gross Weight | 197 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 66-1/4 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 66-3/4 in |
| carton depth | 31.55 |
| carton height | 69.25 |
| carton width | 35.6 |
| Depth Closed Excluding Handles | 29.125 |
| Depth Closed Including Handles | 30 |
| Height To Top Of Cabinet | 66.25 |
| Height To Top Of Door Hinge | 66.75 |
| gross weight | 197 |
| net weight | 0 |
| Height | 60.75 in. |
| Depth Closed Excluding Handles | 29.125 in |
| Height To Top Of Cabinet | 66.25 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 66.75 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35.6 in. |
| Shipping Height | 69.25 in. |
| Shipping Length | 34.13 in. |
| Shipping Weight | 237 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 237 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 45.012 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Portland . White House.

















