GE WHOLE HOUSE BASIC REPLACEMENT WATER FILTER - FXUSC
GE WHOLE HOUSE BASIC REPLACEMENT WATER FILTER
Model: FXUSC











GE WHOLE HOUSE BASIC REPLACEMENT WATER FILTER
Model: FXUSC
Key Features
Filter Compatibility
Whole home filtration
Protect appliances & plumbing
Filters down to 30 microns
Double pack
Available from Roberts Appliance repair, serving customers throughout Portland . White House.
Features
Filter Compatibility
This filter fits the GXWH20T Whole House water filtration system
Whole home filtration
Filtered water at every tap
Protect appliances & plumbing
Sediment reduction helps equipment last longer
Filters down to 30 microns
The lower the microns, the more contaminants are caught and reduced
Double pack
Includes two filter cartridges
Specifications
FEATURES
| Filter Life | 3 Months or 16,000 gallons |
| NSF Particulate Reduction | Class V |
| Feed Water Temperature | 40-100 F |
| Filter | 2 |
| Nominal Particulate Reduction (Based on Manufacturer's internal testing) | 30 Microns |
Dimensions & Weight
| Width | 2.5 in. |
| Height | 9.88 in. |
| Length | 2.5 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 7.5 in. |
| Shipping Height | 14.88 in. |
| Shipping Length | 7.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.37 lbs. |
| Total of Cubes | 0.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.37 lbs. |
Features
| Filter | 2 |
| NSF Particulate Reduction | Class V |
| Part Type | Whole Home Filters |
| Filter Life | 3 Months or 16,000 gallons |
| Feed Water Temperature | 40-100 F |
| Nominal Particulate Reduction (Based on Manufacturer's internal testing) | 30 Microns |
Capacity
| Filter Capacity | 16000 gal |
Appearance
| Color Appearance | White |
Weights & Dimensions
| Overall Depth | 2.5 in |
| Overall Height | 9.875 in |
| Overall Width | 2.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 0.585 lb |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 0.585 lb |
| Overall Depth | 2 1/2 in |
| Overall Height | 9 7/8 in |
| Overall Width | 2 1/2 in |
CAPACITY
| Filter Capacity | 16,000 gal |
Where to Buy GE Appliances in Portland . White House.










